سنگ نمک خوراکی

خرید مستقیم سنگ نمک خوراکی از معدن، جدول ارزش خوراکی انواع سنگ نمک را مشاهده می فرمایید. سنگ نمک خوراکی از کجا بخریم؟ اگر شما هم این سوال دارید که سنگ نمک خوراکی را از کجا تهیه کنید طبیعتا خرید مستقیم سنگ نمک از معدن بهترین گزینه است؟ ما این کار را برای شما ساده کرده ایم.

سنگ نمک خوراکی

محل تشکیل سنگ نمک کجاست؟

وقتی مردم در مورد نمک صحبت می کنند، معمولاً به موادی فکر می کنند که روی میزهایشان قرار دارد و برای پختن غذا از آن استفاده می کنند. احتمالاً عادت دارید از نمک سفره در آشپزی و زمانی که غذای خود را مزه دار می کنید استفاده کنید. نمک چاشنی‌ ای است که بسیاری از مردم نمی ‌توانند بدون آن آشپزی کنند.

سنگ نمک نام یک سنگ رسوبی است که تقریباً به طور کامل از هالیت، یک ماده معدنی متشکل از سدیم کلرید است. سنگ نمک خوراکی در جایی شکل می گیرد که حجم زیادی از آب دریا یا آب دریاچه شور از یک حوضه آب و هوای خشک تبخیر می شود.

سنگ نمک که اغلب از آن به عنوان هدیه طبیعت یا خالص ترین شکل نمک یاد می شود، یک ماده معدنی جذاب است که برای قرن ها، تمدن های بشری را مجذوب خود کرده است. سنگ نمک با تاریخ غنی، کاربرد های متنوع و فواید بی نظیر برای سلامتی، همچنان به عنوان یک منبع ارزشمند در سراسر جهان مورد توجه قرار می گیرد. در حالت طبیعی، سنگ نمک می ‌تواند حاوی بیش از 80 ماده معدنی مختلف از جمله آهن (Fe)، گوگرد (S)، منیزیم (Mg)، کلسیم (Ca) و پتاسیم (K) باشد.

در بسیاری از فرهنگ ها در سراسر جهان، سنگ نمک جایگاه ویژه ای در سنت های آشپزی و آداب مذهبی به دست آورده است. شهرت آشپزی آن فراتر از چاشنی های معمولی است، زیرا غذاهایی را با طعم پیچیده خاکی القا می کند که کام را شگفت زده می کند و در عین حال حاوی مقادیر زیادی از مواد معدنی می باشد.

هزاران سال است که مردم سنگ نمک را استخراج کرده اند یا نمک را از طریق تبخیر تولید می کنند. بیشتر نمک تولید شده باستانی در پخت و پز و نگهداری مواد غذایی استفاده می شد.

سنگ نمک خوراکی در صنایع شیمیایی، فرآوری مواد غذایی، کشاورزی، پلاستیک، رنگ، منسوجات، پردازش چرم، تصفیه آب و بسیاری از صنایع دیگر استفاده می شود.

سنگ نمک خوراکی

معادن سنگ نمک در ایران کجاست؟

در نواحی کویری کشور ایران معادن سنگ نمک خوراکی زیادی وجود دارد که هر کدام از آن ها خاصیت ‌ها و کاربرد های متفاوتی دارند. استان سمنان یکی از بزرگ ترین استان هایی می باشد که نمک مورد نیاز را تامین می کند. در برخی استان ها نیز معدن سنگ نمک خوراکی وجود دارد ولی به مانند استان سمنان فعال نیستند.

سنگ نمک خوراکی

کاربرد سنگ نمک چیست؟

هالیت نام دیگر سنگ نمک است که از سدیم و کلر ساخته شده است بنابراین از نظر شیمیایی آن را NaCl نامیده اند.  سنگ نمک صورتی به دلیل دارا بودن آهن مشهور ترین سنگ نمک است. این سنگ نمک از کوه های هیمالیا در پاکستان استخراج می شود. به همین دلیل پاکستان بزرگترین صادر کننده نمک در جهان است.

فراتر از مهارت آشپزی، فواید سلامت سنگ نمک و کاربرد های درمانی آن در سیستم های درمانی باستانی مانند آیورودا تمجید شده است. این سنگ غنی از مواد معدنی ضروری که خواص منحصر به فردی در ارتقا سلامت دارد. همچنین آن را به یک عنصر معتبر در درمان های سنتی برای مشکلات گوارشی، بیماری های تنفسی و بیماری های پوستی تبدیل می کند.

در طول تاریخ، سنگ نمک نقش مهمی در مراسم مذهبی، آیین های پاکسازی و جشنواره ها در فرهنگ های مختلف داشته است. در هند، کشوری با یکی از غنی ترین ملیله های فرهنگی، سنگ نمک به ویژه در دوره های روزه داری مذهبی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

علاوه بر تاریخچه فوق باید گفت امروزه سنگ نمک تقریبا وارد تمام صنایع مادر شده است از قبیل:

 • تولید آلومینیوم
 • رنگرزی
 • تقریبا تمام کارخانه های تولید مواد غذایی
 • نمک پاشی جاده
 • سختی گیری آب و احیای رزین
 • تولید آجر
 • تولید مصنوعات دستی و تزیینی

سنگ نمک خوراکی

خواص انواع سنگ نمک چیست؟

نمک بخش مهمی از پخت و پز ما است و طعم متفاوتی به غذا های ما می دهد. سنگ نمک نسبت به نمک خوراکی معمولی ارجحیت دارد زیرا ترکیبات معدنی آن خالص است و نیازی به تصفیه ندارد. اما سایر نمک ها در طی فرآیند تصفیه ناخالصی پیدا می کنند و برخی از مواد معدنی مهم در حین تبخیر، تبخیر می شوند.

سنگ نمک خوراکی حاوی 84 عنصر است که برای رشد سالم بدن انسان مانند کلسیم، منیزیم، روی، پتاسیم، آهن و سدیم ضروری هستند. برخی از خواص سنگ نمک خوراکی عبارتند از:

 • کمک به هضم غذا: سنگ نمک حاوی مواد معدنی و ویتامین هایی است که با افزایش حرکت روده به هضم غذا کمک می کند و هیچ گونه مشکلی مانند سوزش سر دل، مشکل در دفع مدفوع از روده بزرگ و تولید گاز در روده کوچک ایجاد نمی کند. این نمک همچنین باعث تولید انسولین می شود که برای بیماران قندی مفید است.
 • افزایش میزان متابولیسم: سنگ نمک با افزایش سرعت متابولیسم به بدن شما کمک می کند و به جذب مواد معدنی و H2O در طول متابولیسم در بدن انسان کمک می کند. این نمک باعث افزایش تولید رنگدانه صفرا می شود که هضم چربی ها و ویتامین های نامحلول در آب را در بدن تسهیل می کند.
 • سیستم دفاع انسانی را قوی کنید: سنگ نمک سرشار از ویتامین K است که باعث تقویت سیستم ایمنی و استخوان ‌ها می‌ شود.
 • مناسب برای بیماران قلبی و HBP: سنگ نمک حاوی عنصر K (پتاسیم) است که برای بیماران قلبی و فشار خون مفید است. این عنصر به حفظ BP کمک می کند.
 • کاهش افسردگی و اضطراب: بدن و ذهن انسان با مصرف مقادیر کافی سنگ نمک یا نشستن در اتاقی حاوی نمک و حمام کردن با آب نمک احساس آرامش پیدا می کند.
 • تقویت سیستم تیروئید: آب شور برای درمان مشکلات تیروئید مانند تورم غدد تیروئید استفاده می شود، حاوی ید است که به کاهش این بیماری کمک می کند. علاوه بر این، از آن به عنوان یک استنشاق استفاده می شود که به تنفس بیماران آسم کمک می کند و مسیر تنفس را تمیز می کند و به ریه های ما کمک می کند تا به درستی کار کنند.
 • کمک به تنظیم فشار خون
 • به حفظ تعادل طبیعی الکترولیت در بدن کمک می کند.
 • می تواند به کاهش وزن کمک کند.
 • کمک به بازگرداندن تعادل هورمونی.
 • سطح هیدراتاسیون بدن را بهبود می بخشد.
 • افزایش سلامت پوست
 • کاهش گرفتگی عضلات

حتما بخوانید فروش نمک صورتی ایران در بازار  هند

سنگ نمک خوراکی

فواید پخت غذا روی سنگ نمک

تصور کنید که غذای خود را روی یک تخته سنگ 250 میلیون ساله از نمک معدنی خالص و متبلور پخته اید. چه راهی بهتر برای آوردن طعم پاک و فواید تغذیه ای نمک معدنی خالص به سفره شما؟ تخته های نمک صورتی هیمالیا را می توان تا 450 درجه فارنهایت گرم کرد و برای پختن انواع غذاهای خوشمزه استفاده کرد.

پخت غذا روی سنگ نمک فواید بی شماری دارد. غذاهایی که روی تخته نمک کریستالی هیمالیا قرار می گیرند، طعمی سبک، تمیز و به طور طبیعی نمکی به خود می گیرند و در عین حال مواد معدنی لازم برای سلامتی و طول عمر را جذب می کنند. به طور کلی، یک سنگ نمک طبیعی کمی طعم شور به غذاهای مرطوب اضافه می کند، اما هیچ تاثیری بر غذاهای خشک نخواهد داشت. به عنوان مثال، اگر از تخته سنگ نمک برای سرو پنیر و کراکر استفاده کنید، کمی شوری به پنیر می دهد اما طعم کراکرها ثابت می ماند.

سنگ نمک خوراکی

سنگ نمک خوراکی از کجا بخریم؟

نمک یک ماده مهم برای غذا و سلامتی ما است، اما سنگ نمک هیمالیا به دلیل فواید زیادی که برای سلامتی دارد، بهترین جایگزین برای نمک خوراکی معمولی است. سنگ نمک عاری از مواد شیمیایی است، خالص است، اما نمک های دیگر مانند نمک دریا و نمک خوراکی معمولی در طی فرآیند تصفیه ناخالص می شوند.

برای لذت بردن از طعم بکر و غنی و مزایای درمانی، همیشه سنگ نمک خود را از یک تولید کننده معتبر تهیه کنید تا از خطر تقلب جلوگیری کنید. در حال حاضر می توانید سنگ نمک را از مراکز متعددی خریداری کنید. ما به شما مجموعه هالیتو را پیشنهاد می دهیم زیرا یکی از بهترین مراکز عرضه کننده سنگ نمک خوراکی می باشد. مجموعه هالیتو انواع سنگ نمک خوراکی را در طرح ها و رنگ های متنوع به صورت عمده و جزئی در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد.

سنگ نمک خوراکی

کدام سنگ نمک برای مصرف خوراکی مناسب است؟

در پایان برای آشنایی بیشتر شما با انواع سنگ نمک خوراکی جدول زیر تهیه شده است همچنین برای ثبت سفارش می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

نوع محصول میزان استخراج سالانه میزان ارزش خوراکی بازار مصرف درصد خلوص ملاحظات
سنگ نمک آبی کمرنگ حدود 6 تن ارزش خوراکی بالا توصیه شده توسط اطبا طب سنتی و پزشکان اروپا داخل و خارج از کشور 99.6 قیمت ارزان و فراوانی
سنگ نمک آبی متوسط حدود 3 تن ارزش خوراکی بالا توصیه شده توسط اطبا طب سنتی و پزشکان اروپا داخل و خارج از کشور 99.6
سنگ نمک آبی پر رنگ حدود 500 کیلو گرم خریداران این محصول اکثرا افرادی هستند که سنگ های کلکسیونی جمع می کنند اکثرا خارج از کشور 99.6 برای مصرف خوراکی نیاز نیست این نوع از سنگ نمک را خریداری کنید
سنگ نمک قرمز 7 هزار تن مناسب مصرف خوراکی است داخل و بیشتر خارج از ایران 98 این سنگ نمک اگر جداسازی اولیه شده باشد مناسب مصرف خوراکی است
سنگ نمک نارنجی 4 هزار تن نمونه درجه یک آن برای مصرف خوراکی مناسب است 97.5 نمونه درجه یک آن برای مصرف خوراکی مناسب است
سنگ نمک سفید رگه دار 120 هزار تن مصرف دامی داخل 94
سنگ نمک سفید یک دست 12 هزار تن مصرف دامی و صنعتی داخل و خارج از کشور 98
سنگ نمک سفید اعلا 4 هزار تن مصرف خوراکی داخل و خارج از کشور 99.5 دارای قیمت بالایی است
دل نمک کریستالی 50 تن مصرف دارویی داخل و خارج از کشور 99.8 بیشتر در ساخت دارو استفاده می شود و مناسب مصرف روزانه نیست

سنگ نمک خوراکی

مجموعه سنگ نمک هالیتو بزرگترین تولید کننده و تامین کننده انواع سنگ نمک در ایران می باشد.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!