سنگ نمک گرمسار

خرید از معدن سنگ نمک گرمسار، سنگ نمک سفید، سنگ نمک نارنجی، سنگ نمک هیمالیا، سنگ نمک قرمز، سنگ نمک دامی، صادرات سنگ نمک.

سنگ نمک از کجا تهیه می شود؟

اگر کنجکاو هستید تا در خصوص سنگ نمک گرمسار اطلاعات بیشتری داشته باشید، این مطلب را دنبال نمایید.

ایرانیان جزو ملت هایی می‌باشند که از قدیم الایام از سنگ نمک استفاده‌های زیادی می‌کردند سنگ نمک برای آنها جزو سنگ های معجزه آسا بوده و برای حفاظت خود از انرژی های منفی از این سنگ به وفور استفاده می‌کردند.

تولید دکوری های مختلف از جنس سنگ نمک، آویزان کردن سنگ نمک های مکعبی شکل کوچک به لباس نوزادان، آویزان کردن سنگ نمک های مکعبی به پیشانی و گوش های حیوانات و دام ها نمونه‌ای از مثال هایی است که می‌تواند اعتقاد ایرانیان به این سنگ معدنی را روشن نماید.

شاید برای خیلی از شما سوال پیش بیاید که سنگ نمک از کجا تهیه می‌شود؟ منابع تهیه نمک عموماً دریا ها دریاچه ها و معادن نمک می باشند، اما بهتر است بدانید که سنگ نمک تنها از معدن نمک و غارهای نمکی استخراج شده و امکان استخراج سنگ نمک است از دریاها و دریاچه های نمکی وجود ندارد.

سنگ نمک گرمسار

سنگ نمک از معادن نمکی که عموماً معادن نمک کوهی یا معادن روباز و یا معادن نمک تونلی می‌باشند استخراج می شوند البته روش‌های استخراج سنگ نمک با توجه به مقاومت سنگ، شیب معدن، ضخامت سنگ‌های معدن، شکل کانسار، عیار کانسار، یکنواختی سنگ نمک، هزینه و بودجه در نظر گرفته شده برای استخراج و تجهیزات و امکانات موجود می‌تواند متفاوت باشد.

روش‌های خلا، شکست هیدرولیکی، روش روباز پلکانی، روش تبخیری و روش اتاق و پایه از رایج ترین روش‌های استخراج سنگ نمک از معدن می‌باشد که با توجه به پارامترهای ذکر شده یکی از این روش ها که مناسب ترین روش باشد به کار گرفته می شود.

به عنوان مثال اگر شیب سنگ های معدنی کمتر از ۱۵ درجه باشد و کانسار از نوع کانسارهای ورقه‌ای یا لایه‌ای باشد و عمق معدن کم تا متوسط باشد از روش اتاق و پایه برای استخراج استفاده می‌نمایند.

سنگ نمک های دو تا از معادن استان سمنان به این روش استخراج می شوند استخراج با این روش سریع صورت می‌پذیرد.

سنگ نمک گرمسار

در روش شکست هیدرولیکی از طریق تجهیزات پیشرفته منافذی در سنگ نمک های معدنی ایجاد می‌شود سپس در داخل منافذ ایجاد شده آب با فشار بالا اصابت کرده و سنگ های نمک را خرد می‌نماید.

سنگ نمک های استخراج شده به کارخانجات فرآوری سنگ نمک برده شده و از طریق کارخانجات وارد بازار می‌شود.

معرفی سنگ نمک گرمسار

معادن سنگ نمک گرمسار در استان سمنان مهم ترین مناطق تامین کننده نمک در کشور ایران می باشد. گرمسار دارای معادن متعددی است که البته کیفیت سنگ نمک های استخراج شده از آنها طبیعتا با یکدیگر متفاوت است.

برخی از معادن سنگ نمک گرمسار در فاصله ۱۰۰ متری غرب جاده جدید گرمسار به قم وجود دارند از دلایلی که باعث شده سنگ نمک گرمسار نمک های منحصر به فرد در جهان شناخته شود خلوص بالای ۹۹ درصد آنها و کانی های تشکیل دهنده سنگ نمک گرمسار می‌باشند.

عنصر اصلی تشکیل دهنده سنگ نمک، سدیم است  که سنگ نمک های رنگی بر اساس رنگ خود دارای سایر عناصر مانند پتاسیم و آهن نیز می‌باشند.
گنبد های نمکی و معادن نمکی گرمسار رخنمون های نمک را تشکیل داده‌اند که این رخنمون ها با اشکال متنوع چون گل کلم، تخم مرغی، لایه‌ای، شمشیری، اسفنجی، آبشاری، طبیعتی بکر و زیبا را در دل طبیعت ایجاد کرده‌اند.

تنوع سنگ نمک گرمسار فقط به اشکال آن محدود نشده و رخنمون ها یا بیرون زدگی های معادن سنگ نمک را می‌توان در انواع رنگها نیز مشاهده نمود.

سنگ نمک گرمسار

سنگ نمک آبی

سنگ نمک در گرمسار فقط به رنگ سفید یافت نمی شود بلکه رنگ‌هایی چون قرمز، صورتی و آبی از رنگهای رایج در معادن است هر چند که کیفیت سنگ ها با یکدیگر بسیار متفاوت است و این را علاوه بر آنالیزها از رفتار مشتریان نیز می‌توان تشخیص داد.

دلیل وجود رنگ های سنگ نمک به دلیل وجود عناصری غیر از سدیم و کلر می‌باشد مثلا وجود عنصر پتاسیم در سنگ نمک سبب ایجاد رنگ آبی آن می‌شود.

کانی سیلویت حاوی مقدار زیادی پتاسیم می‌باشد و به همین دلیل باعث ایجاد رنگ آبی در سنگ نمک می‌گردد و مرغوب ترین و بیشترین سنگ نمک آبی در جهان متعلق به معادن گرمسار است.

معدن سنگ نمک گرمسار و سمنان به مقدار قابل توجهی سنگ‌ نمک آبی دارند؛ سنگ نمک آبی گرمسار نسبت به سنگ نمک آبی سمنان پررنگ‌تر بوده و فرمی کریستالی مانند دارد و سنگ نمک آبی اصل همین سنگ نمک آبی گرمسار است و دارای مقدار بیشتری کانی سیلویت می‌باشد.

سنگ نمک گرمسار

سنگ نمک های آبی حاصل هزاران سال فسیل سازی بوده و قدمت آن ها به صد میلیون سال پیش باز می‌گردد.

کریستال های سنگ نمک آبی در دریای پرکامبرین در ۱۰۰ میلیون سال پیش تشکیل شده است و این سنگ با بسیاری از گونه‌هایی که منقرض شده‌اند هم دوره بوده است.

سنگ نمک آبی را به دلیل نایاب بودن، داشتن قدمت چندین میلیون ساله، تشکیل در شرایط سخت، به دلیل قیمت بالا و محدود بودن منابع سنگ نمک آبی در جهان، آن را گوهر نمکی شرق نیز می‌خوانند.

سنگ نمک آبی جزو پاک ترین سنگ نمک ها بوده و عاری از هرگونه آلودگی می باشد؛ این سنگ نمک مصرف خوراکی نیز داشته و به عنوان طعم دهنده ماهی، گوشت و سبزیجات و سس گوجه فرنگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سنگ نمک گرمسار

صادرات سنگ نمک قرمز

علاوه بر سنگ نمک آبی که در خصوص آن صحبت شد، سنگ نمک قرمز نیز در معادن نمکی استان سمنان وجود دارد و همانطور که پیشتر اشاره شد وجود  عناصری مانند آهن و پتاسیم در سنگ های نمکی عامل تغییر رنگ آنهاست که در خصوص سنگ نمک قرمز، این عنصر آهن است که این تغییر را ایجاد می‌کند.

همچنین کانی هماتیت نیز در سنگ نمک قرمز وجود دارد و ساختار کانی هماتیت از اکسید آهن تشکیل شده است و وجود عنصر آهن طبیعتا رنگ قرمز را به دنبال خواهد داشت.

البته یک نکته‌ای که وجود دارد هر چه میزان آهن بیشتر باشد معمولا قرمزی سنگ نمک بیشتر است البته باید توجه داشت که وجود آهن بیش از حد در سنگ نمک عامل بسیار خطرناکی است  برای این منظور قبل از خرید سنگ نمک حتما با کارشناسان ما مشورت نمایید.

سنگ نمک گرمسار

با استخراج سنگ نمک قرمز از دل معدن، این سنگ طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده و از آن برای کاربردهای تزیینی به وفور استفاده می‌نمایند و از آنجا که سنگ نمک قرمز گرمسار جز بهترین انواع سنگ نمک قرمز در دنیا می‌باشد، صادرات آن به کشورهای مختلف صورت می‌گیرد.

با استخراج این سنگ نمک و فرآوری آن، این نوع سنگ نمک و برش آن، در قالب های مختلف و با کیفیت بالا می‌توان از طریق صادرات ارز زیادی را وارد کشور کرد.

البته این سنگ نمک دارای خلوص بالای 98 درصد است و بسیاری از کشورهای خریدار معمولا از آن به عنوان نمک خوراکی استفاده می‌نمایند.

تولید نمک صنعتی

جالب است بدانیم که تولید نمک صنعتی از بزرگترین و مهمترین صنایع حال حاضر در دنیا می‌باشد و بسیاری از صنایع به تولید نمک صنعتی وابسته بوده و بدون وجود نمک صنعتی نمی‌توانند پایدار بمانند.

  • سرم سازی
  • داروسازی
  • تولید مواد آرایشی و بهداشتی
  • دامپروری و دامداری
  • صنعت دام و طیور
  • تولید نئوپان
  • صنایع تولید مواد شیمیایی مانند تولید گاز کلر و سود سوزآور
  • تولید مواد شوینده و ضدعفونی کننده
  • صنعت تصفیه آب و فاضلاب
  • صنعت نفت و گاز

سنگ نمک گرمسار

تنها نمونه ای از صنایعی می‌باشند که به تولید نمک صنعتی وابسته هستند.

نمک صنعتی در اندازه های مختلف تولید می‌شود چرا که برای استفاده از نمک در هر صنعتی نیازمند نمک با اندازه‌ای به خصوص هست و به همین جهت اصطلاح نمک دانه بندی رایج شده که به همین امر اشاره دارد.

نمک های صنعتی بر حسب مش و اندازه دانه ها نام گذاری می‌شوند به عنوان مثال نمک صنعتی که دانه‌های آن ۵ تا ۱۰ میلی متر قطر داشته باشند به عنوان نمک شیلاتی نامگذاری می‌شوند‌ یا مثلا نمک جاده که به منظور آب شدن یخ ها در فصل سرما استفاده می‌شود، نمک پودری، نمک حفاری یا شکری، نمک نخودی و نمک صدفی نمونه‌ای از نمک های صنعتی تولید شده در ایران می‌باشند.

نمک صنعتی را از این رو نمک صنعتی می‌نامند که تصفیه نشده و لزوما به میزان خلوص نمک بستگی ندارد.

کاربرد نمک صنعتی

همانطور که گفته شد بسیاری از صنایع به نمک صنعتی وابسته هستند و بدون وجود نمک صنعتی فعالیت‌های آنها امکان پذیر نیست.

یکی از کاربردهای بسیار مهم نمک صنعتی کاربرد در صنعت نفت و حفاری است که برای جلوگیری از ریزش لایه‌های نمکی چاه های نفت از نمک صنعتی، گل حفاری اشباع درست می‌کنند این گل حفاری اشباع جلوی ریزش لایه های نمکی چاه نفت را می‌گیرد.

یکی دیگر از کاربردهای نمک صنعتی، صنعت چرم سازی می‌باشد برای این منظور، قبل از دباغی پوست‌های حیوانات خصوصا پوست گاو را در نمک می‌خوابانند این کار برای جلوگیری از کپک زدن پوست صورت می‌گیرد.

سنگ نمک گرمسار

برای تصفیه هوا نیز از نمک صنعتی استفاده می‌شود آلوده کننده هایی چون رادون، مواد معلق، و گرد و غبار موجود در هوا می‌توانند مشکلاتی را به وجود آورند، با استفاده از نمک صنعتی نه تنها این مواد موجود در هوا از بین نرفته بلکه می‌توان هوا را تا ۵۴ درجه فارنهایت نیز خنک کرد و از مصرف برق به طور چشمگیری جلوگیری کرد.

در صنعت شیلات برای برطرف کردن بوی نامطبوع ماهی ها و جلوگیری از فساد آنها یا مثلا برای تولید روغن خوراکی نیز از نمک استفاده می‌شود.

برای تهیه سرب تترا اتیل سرب موجود در روغن موتورها  و همچنین برای تولید عناصر مهم و حیاتی چون اورانیوم، تیتانیوم، توریوم و زیرکونیم از نمک صنعتی به عنوان احیا کننده استفاده می‌شود.

علاوه بر موارد بالا و بسیاری از صنایع دیگر نمک صنعتی به عنوان احیا کننده در صنایع داروسازی و آفت‌کش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خرید و فروش سنگ نمک

سنگ نمک گرمسار خالص ترین سنگ نمک موجود در خاورمیانه و جهان می‌باشد و از این رو بازار خرید و فروش این سنگ نمک رونق یافته می‌باشد.

البته ناگفته نماند که با توجه به ویژگی‌های بسیار مطلوبی که سنگ نمک ایران دارد، متاسفانه این سنگ‌ نمک هنوز نتوانسته بازار خارجی و صادراتی را در دست گیرد.

سنگ نمک ایران، طیف گسترده‌ای از صنایع را در بر می‌گیرد و به دلیل کیفیت بسیار بالا مصرف زیادی در بازارهای مقصد دارد.

سنگ نمک گرمسار

فروش سنگ نمک اصفهان

استان اصفهان همیشه به دلیل داشتن هنرمندان صنایع دستی شهرتی بسیار زیاد در سراسر دنیا دارد و سنگ نمک نیز از این قاعده مستثنا نبوده و به زیر دست هنر هنرمندان این خطه قرار گرفته است.

مجموعه سنگ نمک هالیتو بزرگترین تولید کننده سنگ نمک تزیینی در ایران است و با داشتن استادکاران بسیار ماهر، زیباترین مدل‌های سنگ نمک تزیینی را تولید و به بازار عرضه می‌کند که برخی از این مدل‌ها در نوع خود بی همتا می‌باشند.

علاوه بر تولید انواع سنگ نمک دکوری بسیار زیبا، این مجموعه سنگ نمک مخصوص آشپزی را در ابعادی بسیار بزرگ تولید می‌کند که در این زمینه کاملا بی رقیب است.
 سنگ نمک گرمسار

فروش سنگ نمک سختی گیر

آب بسیاری از مناطق ایران جزو آب های سخت می‌باشد و در حقیقت وجود املاحی چون کلسیم و منیزیم در آب، این سختی را در آب ایجاد کرده است.

نشست رسوباتی از آهک بر روی لوله های تاسیساتی و کاهش سرعت انتقال گرما و مصرف بی رویه انرژی تنها بخشی از مشکلات سختی آب می‌باشد.

بسیاری از صنایع چون صنایع برق و فولاد به آب فراوان وابسته می‌باشند لذا اگر سختی آب برطرف نشود می‌تواند مشکلات بسیار زیادی به وجود آورد.

سنگ نمک گرمسار

برای رفع سختی آب از دستگاه احیای رزین استفاده می‌شود اما دستگاه احیای رزین پس از مدتی به دلیل تبادلات یونی رخ داده از کار می‌افتد و برای راه اندازی دوباره دستگاه سختی‌گیر ما نیاز به سنگ نمک سختی گیر داریم، بهترین نوع سنگ نمک سختی گیر توسط مجموعه سنگ نمک هالیتو عرضه می‌شود و به صورت رایگان در سراسر تهران توزیع می‌شود.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!