اتاق نمک

چگونه خودمان یک اتاق نمک بسازیم؟ اگر پروژه شما کوچک است اصلا نگران نباشید ما به شما مصالح لازمه و آموزش کامل را قدم به قدم از ابتدا تا انتها می‌دهیم به آسانی خودتان یک اتاق نمک بسازید! هزینه ساخت اتاق نمک شما در این شیوه 80 درصد کمتر است.

تاریخچه نمک درمانی

تا قبل از وقوع انقلاب صنعتی و ورود انسان به عصری جدید به نام عصر ماشین، از کارگران و برده‌ها برای امور و مشاغل سخت استفاده می‌شد چرا که اربابان هیچگاه حاضر نبودند برای انجام کار سخت جان خود را به خطر بیندازند.

یکی از این مشاغل به ظاهر سخت کندن و درآوردن نمک از دل کوه بود که به دلیل انجام عملیات درون تونل و زیر زمین، کار بسیار مشکلی بود و از ترس خفه شدن هیچ کس توان نزدیک شدن به معادن نمک را نداشت لذا در اروپای شرقی که آغازگر برداشت سنگ نمک از دل کوه بودند از زندانیان محکوم به مرگ برای این کار استفاده می‌شد.

اتاق نمک

ولی بر خلاف تصور همه پس از مدتی مشاهده شد زندانیان نه تنها نمرده‌اند بلکه بسیار سر حال‌تر شده و حتی چهره آنها از قبل نیز روشنتر شده است!

در آن زمان شخصی لهستانی به نام دکتر فلیکس بوچکوفسکی که از نزدیک شاهد این قضایا بود از دولت وقت اجازه خواست که کاری تحقیقاتی را بر روی زندانیانی که در معادن نمک مشغول به کار هستند آغاز کند.

دکتر بوچکوفسکی پس از 4 سال تحقیقات مداوم به این نتیجه رسید که تنها عاملی که سبب سلامتی بیشتر کارگران معادن نمک شده است تماس مستقیم و بی وقفه آنها با نمک و ذرات نمک معلق در هوا بوده است.

اتاق نمک

او متوجه شد اگر انسان برای مدتی در فضایی مانند معدن نمک، که فضایی بسته و پر از ذرات کوچک نمک است قرار بگیرید مشکلات بد خیم او مانند آسم نیز برطرف خواهد شد لذا تحقیقات خود را در کتابی چاپ کرد و از دولت مجوز تاسیس بیمارستانی جهت درمان افراد مبتلا به بیماری آسم درون غار نمک را دریافت کرد.

دکتر بوچکوفسکی برای اینکه شرایط ایده آلی مانند یک معدن نمک را فراهم کند از غارهای نمکی بلا استفاده در لهستان استفاده کرد و بیماران خود را برای مدتی در تونل های زیر زمینی نمکی قرار می‌داد و از این شرایط برای درمان آنها استفاده می‌کرد.

پس از انتشار تحقیقات این دکتر لهستانی و تجربیات او در درمان بیماران مبتلا به آسم، کمتر از 100 سال بعد راه او توسط دکتری آلمانی به نام اسپانهل ادامه یافت.

اتاق نمک

دکتر اسپانهل به دولت آلمان پیشنهاد تاسیس بیمارستانی غار مانند در زیر زمین به طول یک کیلومتر را داد که بیماران توسط شیوه ابداعی دکتر بوچکوفسکی در این تونل زیر زمینی قرار گرفته و درمان شوند.

پس از اعلام موفقیت آمیز بودن این شیوه درمانی، کشورهای آلمان، روسیه و اوکراین نیز حاضر به سرمایه گذاری و خدمات دهی بیشتر به این روش درمانی شدند.

آغاز داستان اتاق نمک

همانطور که در بخش قبل با پس زمینه و تاریخچه شروع شیوه نمک درمانی آشنا شدید اکنون می‌پردازیم به نقطه آغاز ساخت اتاق نمک به شیوه جدید در سراسر دنیا.

پس از اینکه درمان بیماران در محیط های غار نمکی موفقیت آمیز بود انبوهی از بیماران درخواست حضور در این غارها و درمان به این شیوه را داشتند ولی حجم بسیار زیاد مراجعان و از سویی کمبود جا و مکان، بسیاری از متخصصین را بر آن داشت که فضایی مانند غار نمک را درست کنند و افراد بیمار در این اتاقک ها درمان شوند.

اتاق نمک

این اتاق های نمک باید شرایط ویژه‌ای را می داشت که بتوانند یک معدن نمک و غار نمک را باز سازی کنند به همین منظور توصیه شد اتاق نمک حتما باید شرایط زیر را داشته باشد:

  1. در و دیوار آن کاملا از نمک پوشیده شده باشد
  2. کف آن کاملا نمکی باشد
  3. ذرات نمک در هوای اتاق معلق باشند مانند یک غار نمکی

ولی به وجود آوردن چنین شرایطی مشکل بود در واقع قسمت اول و دوم چندان مشکل نبود ولی پخش کردن ذرات نمک در هوا معضل اصلی بود تا اینکه در دهه 80 میلادی کشور روسیه در طرحی ابتکاری دستگاهی به نام هالوزنراتور را اختراع نمود که این دستگاه توانایی پخش ذرات نمک در هوا به اندازه کمتر از یک میلیمتر را داشت که اختراع این دستگاه ایده طراحی اتاق نمک درمانی را سالها به جلو برد.

اتاق نمک

هزینه ساخت اتاق نمکی

ساخت اتاق نمک مانند هر پروژه دیگری نیازمند صرف هزینه است و طبیعتا به هر اندازه‌ که هزینه صورت بگیرد به همان میزان نیز بازخورد بهتری را دریافت خواهد شد.

دو روش معمول که برای ساخت اتاق‌های نمکی وجود دارد اجرا به وسیله آجر نمک و یا به سبک غار نمک است.

هر روش مزایایی دارد و باید تصمیم بگیرید کدام شیوه بر اساس بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید برای شما مناسب است.

اتاق نمک

مزایای اتاق غار نمک: اتاق غار نمک مهمترین مزیتی که دارد جذاب بودن آن برای بیینده است و به دلیل اینکه یونیک و خاص می‌باشد قدرت زیادی در جذب مشتری دارد و جذب مشتری مهمترین انتظاری است که صاحب هر کسب و کاری به دنبال آن است.

معایب اتاق غار نمک: اتاق های غار نمکی در فضاهای کوچک چندان جذابیتی ندارند و نمی‌تواند به زیبایی خود را نشان دهد در نتیجه اگر فضای مورد نظر شما کوچک است چندان روی غار نمک حساب نکنید.

اتاق نمک

حداقل بودجه ای که برای غار نمک در فضای بزرگ می‌بایست در نظر بگیرید 100 میلیون تومان است و پروژه های کوچکتر مناسب اجرا نیستند.

مزایای اتاق آجر نمکی: اتاق آجر نمکی که فراگیرترین نوع و روش ساخت اتاق های نمک است از ترکیب سنگ نمک برش خورده به شکل آجر و چسب مخصوص ساخته می‌شود و در هر فضایی به هر ابعادی قابل اجراست حتی می‌توانید یک دیوار را به آجر نمک اختصاص داده و آن را تبدیل به دیوار نمک کنید.

به لحاظ هزینه‌ای ارزانتر است و اگر آن را درون یک قاب چوبی بسازید امکان حمل و نقل نیز دارد اما در این روش باید قاب چوبی 1*1 را در نظر بگیرید چون قابهای بزرگتر سنگین می‌شوند و حمل و نقل آنها نیز مشکل است.

اتاق نمک

اتاق نمکی که به وسیله آجر نمک ساخته شود بستگی به متراژ و هزینه دارد ولی با 15 میلیون تومان نیز قابل انجام است و حتی در فضاضهای بسیار کوچک نیز قابل اجراست البته در نظر داشته باشید برای فضای بزرگتر طبیعتا هزینه بیشتری را باید پرداخت کنید.

ساخت اتاق نمکی ارزان قیمت

اما شاید بپرسید به جز دو روش بالا روش های دیگری نیز وجود دارد که خودم بتوانم یک اتاق نمکی ارزان قیمت را بسازم؟ پاسخ این سوال بله است و ما دو روش کاملا منحصر به فرد را به شما یاد می‌دهیم که می‌توانید با دنبال کردن آموزشها به راحتی یک اتاق نمک برای خودتان بسازید.

توجه داشته باشید که کلیه مصالح مورد نیاز را در صورت درخواست ما برای شما تامین می‌کنیم و ارسال خواهیم کرد و تا اتمام پروژه راهنمایی لازم را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

ساخت اتاق نمک بوسیله نمک پاشی

در روش ساخت اتاق نمک بوسیله نمک پاشی شما مصالح و وسایل زیر را لازم دارید:

  1. نمک مخصوص پاشش
  2. دستگاه مخصوص پاشش نمک

قبل از اینکه کار خود را شروع کنید باید توجه داشته باشید که سطح دیوار شما نباید از جنس سرامیک یا شیشه باشد چرا که نمک بر روی آن نمی‌چسبد و خواهد ریخت بهتر است سطحی را که برای پاشش نمک در نظر گرفته‌اید از جنس سیمانی باشد.

اتاق نمک

اتاق نمک

روش گفته شده از سایر شیوه ها ارزانتر است و به آسانی می‌توانید یک اتاق نمک برای خودتان بسازید البته اگر مراحل گفته شده توسط یک فرد متخصص انجام شود طبیعتا نتیجه کار بسیار زیباتر خواهد بود.

ساخت اتاق نمک بوسیله سنگ نمک

روش ارزان دیگری که برای ساخت اتاق نمک وجود دارد این است که اتاق خود را بوسیله سنگ نمک بسازید برای آشنایی با این روش نیز ادامه مطلب را با ما همراه باشید.

برای ساخت اتاق نمک بوسیله سنگ نمک باید سنگ نمک از نوع صخره‌ای و طبیعی باشد چرا که زیبایی کار را بسیار زیادتر و بیشتر می‌کند و حس یک اتاق باستانی را منتقل خواهد کرد.

اتاق نمک

در ابتدا باید قطعات آماده شده سنگ نمکی را روی هم بچینید، برای محکمتر شدن دیوار دو یا سه ردیف را برای دیوار چینی کنار یکدیگر در نظر بگیرید و شروع به روی هم گذاشتن سنگ نمک ها کنید برای اینکه سنگ نمک پرتاب نشود می‌توانید پشت سنگها را بوسیله گچ نیز محکم کنید تا بهتر مهار شود البته برای اینکار می‌توانید از چسب مخصوص سنگ نمک استفاده کنید ولی هزینه شما را خیلی بالا خواهد برد.

می‌توان تمام دیوارها را به همین سبک کار کرد یا فقط دو دیوار را و اگر قصد دارید سنگها به شکل منظم و مرتب کنار یکدیگر چیده شوند می‌توانید دیوار را رابیتس ببندید و پشت رابیتش را با سنگ نمک پر کنید هر چند که چندان ایده جالبی به نظر نمی‌رسد و لی این روش هم قابل انجام است ولی اگر از رابیتس استفاده نکنید اتاق شما شکل طبیعیتری خواهد داشت.

اتاق نمک

پس از پایان کار پشت دیوارها را روشنایی قرار دهید و به تماشای اتاق سنگ نمک خودتان بنشینید برای اینکه اتاق سنگ نمک جذابتری داشته باشید ما می‌توانیم برای شما سنگ های نارنجی و قرمز در قطعات کوچک بفرستیم و در گوشه‌های اتاق تان از این سنگ نمک ها استفاده کنید و زیر هر کدام یک لامپ بگذارید مطمئن باشید که خیلی زیبا خواهد شد.

می خواهم یک کلینیک نمک درمانی بسازم

اکنون که با 4 روش مختلف ساخت اتاق نمک آشنا شدید ممکن است تصمیم بگیرید فضای ایجاد شده را تبدیل به یک کلینیک نمک درمانی کنید!

بله کلینیک نمک درمانی فضایی است که در آن افراد بیمار به امید بهبودی به انجا مراجعه می‌کنند مانند آنچه دکتر بوچکوفسکی انجام می‌داد و در ابتدای مطلب به آن پرداخته شد.

برای داشتن کلینیک نمک درمانی علاوه بر داشتن یک اتاق نمک مناسب باید دستگاه هالوزنراتور نیز داشته باشید!

اتاق نمک

هالوژنراتور دستگاهی است که نمک را تبدیل به ذراتی در حد میکرو متر کرده و در هوا پخش می‌کند و فضایی مانند یک غار نمک واقعی را ایجاد می‌کند و داشتن این دستگاه برای یک کلینیک نمک درمانی ضروری است اما اگر قصد استفاده درمانی از اتاق نمک را ندارید نیازی به این دستگاه نیست ولی اتاق نمک خود به تنهایی سبب افزایش روحبه فرد می‌شود چرا که حس و حال بسیار خوبی را به شخص منتقل خواهد کرد.

آیا نمک درمانی در منزل امکان پذیر است؟

برای نمک درمانی در منزل مانند آنچه برای کلینیک نمک درمانی گفته شد علاوه بر یک فضای نمکی نیاز به دستگاه هالوژنراتور نیز دارید اما برای منزل نیاز نیست از نوع بزرگ آن استفاده کنید بلکه می‌توان از نمونه های خانگی آن استفاده کرد که قیمت به مراتب پایینتری نیز دارند ولی به طور کلی دستگاه هالوژنراتو چندان ارزان قیمت نیست.

اتاق نمک

اگر هم نخواهید از دستگاه استفاده کنید وجود یک اتاق نمک در منزل برای ریلکسینش بسیار مفید خواهد بود و ذهن آرامی را به شما هدیه می‌دهد.

خواص نمک درمانی چیست؟

همانطور که پیشتر نیز گفته شد برای نمک درمانی الزاما باید از دستگاه هالوزنراتور استفاده کنید چرا که بدون آن امکان استفاده از خواص نمک درمانی وجود ندارد اما نمک درمانی چه خواصی دارد یا بهتر بگوییم پخش نمک در هوا چگونه به بهبود حال بیمار کمک خواهد کرد؟!

پیشتر گفته شد که دستگاه هالوزنراتور نمک را در حدی کوچک می‌کند که با چشم به دقت قابل رویت نیست و این ذرات را به صورت مداوم در هوا منتشر می‌کند همین ارتباط سیستم تنفسی انسان با نمک و ذرات نمک معلق در هوا سبب می‌شود که :

  1. نای و نایژه که عملیات دم و باز دم را انجام می‌دهند از هرگونه میکروب عاری باشند
  2. در فضای اتاق هر گونه عامل بیماری زا و حساسیت زایی که وجود دارد توسط نمک از بین می‌رود در نتیجه هوای سالم و یونیزه شده وارد بدن فرد بیمار خواهد شد
  3. ورود مداوم نمک به ریه سبب گشادتر شدن شریان های تنفسی می‌شود و برای افرادی که تنگی نفس و آسم دارند مانند یک معجزه است

ریه یک فرد پس از 12 ماه استفاده از اتاق نمک درمانی را مشاهده می‌کنید

اتاق نمک

تفاوت هالوژنراتور و هالوتراپی چیست؟

هالوژنراتور و هالوتراپی هر دو با کلمه هالو شروع می‌شوند که کلمه‌ای یونانی است و به معنای نمک است!

هالوزنراتور دستگاهی است که نمک را در هوا منتشر می‌کند و به بهبود سلامتی کمک می‌کند اما هالوتراپی به معنای نمک درمانی است!

اتاق نمک

فواید ماساژ سنگ نمک

اکنون که صحبت از خواص بینظیر نمک درمانی شد بد نیست به خواص سنگ نمک نیز اشاره کنیم.

همانطور که می‌دانید خالص ترین نوع نمکی که در همه دنیا وجود دارد نمکی است که از سنگ نمک گرفته شده باشد چرا که این نوع از نمک، از میلیونها سال قبل درون معادن پرورش یافته و آماده مصرف به شکل کنونی شده است!

اما همین سنگ نمکی که برای پخت غذا از آن استفاده می‌شود برای پوست مزایای بسیار فراوانی را به دنبال دارد!

اتاق نمک

ولی به دلیل اینکه نمی‌توان سنگ نمک در حالت صخره ای را به پوست نزدیک نمود چرا که سبب ایجاد خشونت و جراحت روی پوست می‌شود و برای راحتی مصرف کنندگان، به شکل تکه‌ای صابون مانند برش خورده و آماده می‌شود تا به راحتی بتوانید آن را در دست بگیرید و استفاده کنید.

مجموعه سنگ نمک هالیتو خالص ترین نوع صابون سنگ نمک را که از دل سنگ نمک درمانی برش خورده، تولید و عرضه می‌کند برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

طریقه مصرف صابون سنگ نمک

اگر قصد استفاده از صابون سنگ نمک هالیتو را دارید به دو شیوه می‌توانید از آن استفاده کرده و بهره ببرید.

  1. روش اول اینست که مستقیما صابون سنگ نمک را به بدن بمالید و بدن خود را به نمک آغشته کرده و سپس استحمام نمایید این روش برای از بین بردن تیرگی های پوستی بسیار مفید است
  2. روش دوم یک ظرف آب گرم تهیه کنید و پس از ولرم شدن صابون سنگ نمک را درون ظرف قرار دهید و پاهای خود را به مدت 30 دقیقه درون آب بگذارید پس از طی شدن این زمان متوجه سیاه شدن آب خواهید شد چرا که سم های بدنتان از طریق پا دفع شده‌اند.

اتاق نمک

برای خرید عمده صابون سنگ نمک معدنی و طبیعی هالیتو تماس بگیرید.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!