کلینیک نمک درمانی

روش ساخت و تجهیز کلینیک نمک درمانی، خرید هالوژنراتور به سفارش مشتری، ساخت اتاق نمک و کلینیک نمک درمانی در سراسر ایران، ساخت کلینیک نمک درمانی به روش غار نمک.

آشنایی با نمک درمانی

نمک درمانی که با نام هالوتراپی نیز شناخته می‌شود یک روش درمان طبیعی و مکمل می‌باشد که از قرن نوزدهم در اروپا توسط یک پزشک لهستانی ابداع گردیده است البته این نکته را نیز مد نظر داشته باشید که دانشمندان طب سنتی ایرانی و بسیاری از پیشوایان دینی ما به تاثیر و فواید نمک برای درمان بسیاری از بیماری ها اشاره کرده‌اند.

کلینیک نمک درمانی

نمک درمانی به دو شیوه کلی صورت می‌گیرد که به موارد زیر تقسیم شده‌اند:

 • نمک درمانی به روش مرطوب
 • نمک درمانی به روش خشک

نمک درمانی به روش مرطوب تقربا همه با آن آشنا هستند که معمول ترین شیوه آن استفاده از آب دریاست و یا حوضچه های نمکی با غلظت مناسب که افراد درون آن شنا می‌کنند و از مزیت های اصلی نمک درمانی مرطوب درمان دردهای روماتیسمی و کمر درد است اما این روش برای درمان بیماری های تنفسی چندان مناسب نیست به همین دلیل از جایگزین بعدی یعنی نمک درمانی به روش خشک استفاده می‌شود.

نمک درمانی به روش خشک که ریشه آن به معادن نمک و غارهای زیر زمینی باز می‌گردد روش بسیار پرطرفداری است که تاکنون در سراسر دنیا بیماران زیادی از این طریق بهبود یافته‌اند.

کلینیک نمک درمانی

در این روش بیماران در اتاقی با شرایط دمایی و رطوبتی کنترل شده قرار می‌گیرند و توسط دستگاهی به نام هالوزنرانور نمک به اندازه میکرونی در فضای اتاق در هوا پراکنده می‌شود و طی عملیات دم و بازدم و استشاق متناوب نمک، سیستم تنفسی کاملا از ویروس ها و عوامل چسبنده که مانع ورود هوای سالم و تازه به نای هستند پاکسازی شده و از بین می‌رود و فرد جان تازه‌ای می‌گیرد.

بیمارانی که بیشترین بهره را از ین روش می‌برند بیماران:

 • مبتلا به آسم و تنگی نفس
 • اگزما
 • آکنه

کلینیک نمک درمانی

هستند ولی سایر افراد نیز علی الخصوص ورزشکاران برای سالم بودن سیستم های حرکتی بدن از این شیوه درمانی کمک می‌گیرند.

یکی از متخخصان پوست به نام دکتر زلیکسون که از اطباء به نام و مشهور کشور آمریکاست به این موضوع اذعان دارد: “نمک درمانی به روش خشک هیچگونه عارضه‌ای برای پوست ندارد و این در حالی است که داروهایی که ما تجویز می‌کنیم خیلی اوقات پوست افراد نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد و ممکن است درد فروانی را نصیب آنها کند.”!

کلینیک نمک درمانی

علاوه بر دکتر زلیکسون بسیاری از متخخصان پوست در سراسر دنیا به بیمارانی که مشکلات پوستی دارند توصیه به استفاده از نمک درمانی خشک می‌کنند اما ما به شما توصیه می‌کنیم قبل از هرگونه اقدام حتما با پزشک خود مشورت کنید.

اسپلوتراپی چیست؟

اسپلوتراپی شیوه‌ای از نمک درمانی است اما با این تفاوت که در این روش به جای ساخت یک اتاق نمک، شرایط نمک درمانی در یک غار طبیعی و زیر زمینی فراهم می‌شود و شرایط هوایی و دمایی آن کاملا طبیعی است.

اگر چه از این روش درمانی نیاکان ما استفاده می‌کرده‌اند و اثر بخشی آن غیر قابل انکار است ولی در دنیای امروزی استفاده از این روش فوق العاده مشکل است هر چند که به عوان یک روش نمک درمانی در برخی از مناطق دنیا انجام می‌گیرد.

کلینیک نمک درمانی

خواص نمک درمانی چیست

در  هالوتراپی یا همان نمک درمانی افراد در اتاقک نمکی که شبیه غارهای نمک طبیعی ساخته می‌شود، به مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه قرار گرفته و دمای اتاق های نمکی ثابت بوده و بهترین دما برای اتاقک های نمکی بسته به اینکه از روش خشک یا مرطوب استفاده شود 25 تا 30 درجه سانتی گراد می‌باشد که بستگی به نوع سیستم اتاق نمک درمانی دارد.

در اتاقک های مجهز دستگاهی به نام هالوژنراتور قرار داده می‌شود که با استفاده از این دستگاه ذرات نمک به حالت پودر آماده شده و در هوا منتشر می‌شوند و ذرات نمک پودر شده دارای یون های منفی بوده و ذرات آلوده با بار مثبت را جذب نموده و سپس آنها را خنثی می‌نمایند.

کلینیک نمک درمانی

علاوه بر خاصیت ذکر شده ذرات نمکی منتشرشده توسط فرد استنشاق شده چرا که در مسیر تنفسی افرد قرار دارد و با شکست مخاط و از بین بردن مواد آلرژن، مواد سمی، ذرات معلق و مواد آلوده، هوای تنفسی را پاک سازی می‌نمایند از این رو نمک درمانی یک روش درمانی موثر برای افرادی است که به بیماری های برونشیت، آسم و بیماری های تنفسی مبتلا بوده و یا افرادی که به تازگی دخانیات را ترک کرده‌اند برای آن ها روشی موثر می‌باشد.

شاید بارها برای شما پیش آمده باشد که در هنگام سرماخوردگی مادربزرگ ها و یا پدر و مادر های نسل های قدیمی تر استنشاق نمک یا غرغره کردن آب نمک را به شما توصیه کرده‌اند! اما آیا این روش دلیل علمی دارد یا صرفاً بر پایه اعتقاد قدیمی ها بنا شده است؟

از نظر علمی استنشاق نمک فواید زیادی را در بر دارد، نمک ماده موثری است که برای کاهش التهاب استفاده می‌شود و از طرفی باعث از بین بردن میکروب های بیماری زا شده و از التهاب و عفونت مسیر تنفسی به شدت جلوگیری می‌کند.

کلینیک نمک درمانی

استنشاق نمک باعث تقویت مژک ها و پوشش های مخاطی شده و در نتیجه مجرای بینی در تصفیه هوای تنفسی قدرتمند تر عمل می‌نماید.

افرادی که از درد سینوس ها رنج می‌برند می‌توانند برای تمیز کردن مجرای سینوس از استنشاق آب نمک بهره‌ ببرند. یکی دیگر از فواید استنشاق نمک این است که باعث تنظیم مخاط و موکوس بافت های مخاطی و مجراهای تنفسی شده و در نتیجه مجراهای تنفسی در از بین بردن ویروس ها، باکتری‌ها و مواد بیماری زا بهتر عمل می‌نمایند.

معرفی هالوژنراتور

دستگاه هالوژنراتور که در واقع قلب تپنده یک اتاق نمک است وظیفه اصلی را در بهبود وضعیت بیماران دارد به طور کلی یک کلینیک نمک درمانی برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرد باید مراحل زیر را به دقت انجام دهد:

 1. فضای داخلی کلینیک نمک درمانی باید خوب طراحی شود چرا که وضعیت روحی افراد را تا 40 درصد افزایش و به مسمت مثبت سوق می‌دهد
 2. استفاده از دستگاه هالوژنراتور که وظیفه رساندن نمک را به تن و بدن بیماران به عهده دارد

کلینیک نمک درمانی

باید توجه داشته باشید که انواع و اقسام هالوژنراتور در بازار وجود دارد و قیمت های متفاوتی نیز دارند و مهمترین فاکتور برای خرید هالوژنراتور مساحت کلینیک نمک درمانی شماست!

اگر یک کلینیک نمک درمانی کوچک و شخصی دارید باید از نمونه های کوچک و خانگی این دستگاه استفاده کنید تا نیازی به پرداخت هزینه‌های گزاف نباشد اما برای مساحت های بزرگ و مراکز درمانی قطعا دستگاه با سایز و موتور بزرگتر نیاز است.

ساخت اتاق نمکی

امروزه در کشورهای پیشرفته اروپایی و آمریکایی از جمله کشور کانادا، آمریکا و انگلیس ساخت اتاق نمکی به منظور درمان بیماری های مختلف از جمله بیماری های پوستی، بیماری های تنفسی و بیماری های روانی انجام می‌گیرد.

ساخت اتاق نمکی صرفاً برای درمان بیماری های مختلف صورت نمی گیرد، بلکه می‌تواند یک راه موثر برای به دست آوردن آرامش و رفع اضطراب ها و استرس های روانی باشد چرا که با گسترش زندگی شهری و افزایش آلودگی‌های محیطی و افزایش آلاینده‌های هوا مجاری تنفسی اکثر ساکنان شهر در معرض تهدید می‌باشد به همین سبب لازم است تا حداقل چند ماهی یکبار برای پاکسازی ریه ها و کاهش خطر ابتلا به بیماری های ریوی به اتاق‌های نمک درمانی سری بزنیم.

ساخت اتاق نمک در ایران صنعتی نو ظهور و نوپاست که روند رو به رشد آن بسیار سریع می‌باشد و شرکتهای زیادی نیز اقدام به ساخت اتاق نمک می‌نمایند اما به جرئت هیچ مجموعه ای تاکنون توانایی ساخت اتاق غار نمک و یک مجموعه غار مانند را نداشته و مجموعه هالیتو تنها تیم تخصصی ساخت اتاق غار نمک در ایران است.

برخی از نمونه پروزه های اجرا شده توسط تیم قدرتمند هالیتو را مشاهده می‌نمایید.

کلینیک نمک درمانی

اگر دچار سرماخوردگی شدید هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم که قبل از مراجعه به پزشک و مصرف انواع آنتی بیوتیک ها سری به کلینیک نمک درمانی بزنید، مراجعه به کلینیک نمک درمانی صرفاً یک راه درمانی نمی‌باشد بلکه شما می‌توانید به عنوان تفریح و لذت بردن سری به کلینیک نمک درمانی زده و از فواید بی نظیر نمک درمانی بهره مند شوید.

کلینیک های نمک درمانی مجهز به هالوژنراتور، حمام نمک اتاق نمکی خشک و اتاق نمکی مرطوب می‌باشد.

برای درمان بیماری های پوستی که خشکی پوست را به همراه می‌آورد، مانند خشکی بیش از حد پوست، پوسته پوسته شدن، از اتاق نمکی مرطوب استفاده می شود به طوری که قسمتی از بدن که دارای خشکی بیش از حد می باشد در آب شور و قسمت دیگری از بدن در آب شیرین برای برقراری تعادل قرار می‌گیرد.

کلینیک نمک درمانی

کلینیک های نمک درمانی مجهز به حمام نمک بوده و برای درمان بسیاری از بیماری های عفونی مانند عفونت واژن می توان از حمام نمک موجود در کلینیک های نمک درمانی استفاده کرد.

عمل جوان سازی پوست و اسکراب پوست و لایه برداری پوست در کلینیک های نمک درمانی نیز صورت می پذیرد، فعالیت کلینیک های نمک درمانی به این موارد محدود نشده و برای درمان بیماری های روماتیسمی گرفتگی عضلات و رفع خستگی بدن می‌توان به این کلینیک مراجعه کرد.

کلینیک نمک درمانی

تجهیزات اتاق نمک

تجهیزات اتاق نمک به مساحت اتاق نمک، بودجه در نظر گرفته شده برای ساخت و راه اندازی و نوع بهره برداری از اتاق نمکی بستگی دارد.

یک اتاق نمک باید اصولی طراحی شود تا سازنده کلینیک نمک درمانی و استفاده کنندگان بتوانند بیشترین نتیجه را بگیرند.

علاوه بر طراحی و ساخت صحیح اتاق نمک یا کلینیک نمک درمانی باید تجهیزات مناسبی در این اتاق تعبیه شود مانند:

 • دستگاه هالوژنراتور
 • لوله های نمکی
 • نورهای رنگی تعبیه شده در آجرهای نمکی (اگر آجر نمک کار شده باشد)
 • صندلی ها و تخت های راحتی
 • سنگ نمک های تزئینی
 • گیاهان مناسب با فضای اتاق نمکی
 • دستگاه تهویه مناسب
 • سیستم گرمایش از کف
 • اتاق بازی مخصوص کودکان

کلینیک نمک درمانی

درصد اهمیت تجهیزات اتاق نمک را در نمودار پایین می‌بینید

اگر شما صاحب کسب و کارهای ذیل هستید از همین الان به فکر تجهیز ان به سبک یک اتاق نمک باشید چرا که مشتریان شما را چند ده برابر خواهد کرد

 • اتاق یوگا
 • اتاق ماساژ
 • کافی شاپ
 • مهد کودک
 • رستوران
 • هتل
 • مناطق بوم گردی و اقامتی

کلینیک نمک درمانی

طریقه ساخت اتاق نمک

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا وقتی در کنار دریا می‌ایستید آرامش عجیبی وجود شما را فرا می گیرد؟

برای این سوال شاید جواب های متفاوتی داشته باشید اما ممکن است در میان علت ها این علل را کمتر شنیده باشید، علت آرامش عجیبی که در کنار دریا وجود دارد این است که دریا مملو از یون های منفی است که در هوای ساحل پراکنده است در هوا پراکنده می‌کنند.

وجود یون های منفی در کنار دریا از مهم ترین علل آرامشی است که در ساحل وجود دارد و با توجه به این موضوع اتاق های نمکی برای نمک درمانی باید طوری طراحی شوند که از هر سانتیمتر مکعب بیشترین مقدار یون منفی در هوا پراکنده شود و ایده آل ترین اتاق نمکی اتاقی است که از هر سانتیمتر مکعب آن حدود ۱۰ هزار یون منفی در هوا پراکنده شود.

کلینیک نمک درمانی

برای ساخت اتاق های نمکی قبل از هر چیز باید این اتاق ها را طراحی نمود چرا که طراحی اتاق های نمکی مهمترین فاکتور جذب مشتری برای شماست و به چند روش کلی صورت می‌پذیرد اصولاً به چهار صورت کلی انجام می‌پذیرد:

 1. با آجر نمک
 2. به سبک غار نمک
 3. بوسیله سنگ نمک
 4. به شیوه نمک پاشی

برای ساخت اتاق نمک با آجرهای نمکی از چسب آجر نمکی استفاده کرده و دیوارها، را با این آجر پوشانده و سقف و کف را نمک اندود می‌نمایند.

در ساخت اتاق های شبه غار نمکی از آجر نمکی استفاده نکرده و دیوار را از چندین لایه نمک، نمک اندود می‌نمایند اما این روش پیچیدگی فراوانی دارد و اجرا کردن آن مشکل است.

کلینیک نمک درمانی

بازار ساخت اتاق نمک در ایران

ساخت اتاق نمک در ایران چند سالی است که شروع شده ولی در همین مدت کوتاه پیشرفت زیادی داشته و در شهرهای مختلف ایران اتاق های نمک مشاهده می‌شود. به دلیل اعتقاد زیاد مردم ایران به نمک و نمک درمانی می‌توان پیش بینی کرد که بازار ساخت اتاق نمک در ایران می‌تواند فرآیندی روبه رشد باشد. اگر آگاهی مردم در خصوص اتاقهای نمکی بالا رود قطعا استقبال از آن بیشتر خواهد شد.

سالن های ماساژ، سالن های یوگا، مراکز فیزیوتراپی، مراکز روان درمانی اگر در ساخت اتاق های نمکی برای نمک درمانی پیش قدم شوند، می‌توانند باعث پیشرفتی چشمگیر در استقبال از اتاق نمکی و شاهد افزایش فزاینده مشتریان خود باشند.

کلینیک نمک درمانی

نمک درمانی در خانه

نمک درمانی در منزل بستگی به بودجه شما دارد در ادامه برای بودجه کم و بودجه های بیشتر راهکار مناسب ارائه شده است.

اگر بودجه کمی را برای نمک درمانی در منزل در نظر دارید: بهتر است که از چراغ سنگ نمک به تعداد کافی در منزل استفاده کنید و بهترین پیشنهاد ما به شما استفاده از سنگ نمک های درمانی هالیتو می باشد که تاثیر فوق العاده ای را بر محیط اطراف می گذارد.

موارد زیادی از سمت مشتریان تاکنون به اطلاع مجموعه ما رسیده شده و از تاثیر بسزای سنگ نمک درمانی هالیتو تشکر و ابراز رضایت کرده اند که یک نمونه از آن را مشاهده می‌کنید.

کلینیک نمک درمانی

اگر بودجه بیشتری را برای ساخت اتاق نمک در منزل لحاظ کرده اید: برای خود یک اتاق غار نمک در منزل داشته باشید چرا حسی که از قرارگیری در این اتاق خواهید گرفت بینظیر است همچنین با خرید یک دستگاه هالوژنراتور خانگی به صورت همیشگی یک کلینیک نمک درمانی شبانه روزی در اختیار دارید.

کلینیک نمک درمانی

برای اجرای پروژه های اتاق غار نمک با ما تماس بگیرید.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!