سنگ نمک گرمسار

فروش سنگ نمک صادراتی گرمسار، سنگ نمک اعلا با خلوص 99.5 درصد، سنگ نمک قرمز، سنگ نمک صورتی، سنگ نمک دامی، بارگیری و صادرات سنگ نمک با امکان تحویل در کشور مقصد.

مروری بر تاریخچه سنگ نمک

معدن نمک، معدنى است که نمک از آن استخراج می شود. نمک معدنی معمولا به شکل هالیت ( به عنوان سنگ نمک یا نمک سنگ شناخته می‌شود).

قبل از ظهور موتور احتراق داخلی مدرن و تجهیزات زمینی، استخراج نمک معدن جزء یکی از گرانترین و خطرناک ترین عملیات بود که دلیل آن کم آبی سریع ناشی از تماس مداوم با نمک (هم در معابر معادن و هم در هوا پراکنده است) بود.

نمک اکنون فراوان است، اما تا زمان انقلاب صنعتی، رسیدن به آن دشوار بود و نمک غالبا توسط برده ها یا زندانی ها استخراج می‌شد چرا که کار در معادن نمک به قدری دشوار بود که امید به زندگی برای معدنچیان چندان محتمل نبود.

متخصصان برای اولین بار هنگام حفاری سنگ نمک، گاز طبیعی را کشف کردند و از آن برای جوشاندن محلول سنگ نمک استفاده می کردند.

اولین بار چینی های باستان به تدریج تکنیک های تولید نمک را آموخته و به آن تسلط یافته و پیشرفت کردند ولی کماکان استخراج نمک برای آنها یک کار دشوار بود ، زیرا با محدودیت های جغرافیایی و فناوری روبرو بودند و نمک عمدتا از دریا استخراج می شد و در مناطق ساحلی در اواخر امپراطوری چین معادل بیش از 80 درصد از تولید ملی بود.

سنگ نمک گرمسار

تا 300 سال پیش و قبل از وقوع انقلاب صنعتی در دنیا سنگ نمک ماده ای به شدت گرانبها بود و برای دسترسی به آن باید قیمت گزافی پرداخت می‌شد زیرا همانطور که گفته شد استخراج آن فوق العاده دشوار بود و تنها نمکی که مردم استفاده می‌کردند نمک دریا بود ولی اکنون به اینگونه نیست و با وجود ماشین آلات صنعتی پیشرفته امکان دسترسی هر چه بیشتر به سنگ نمک فراهم شده هر چند با ورود به دنیای مدرن و فناوری‌های جدید استفاده از سنگ نمک بسیار تخصصی شده و برای هر حوزه باید از سنگ نمک مخصوص همان صنعت استفاده نمود.

معادن نمک سمنان و گرمسار

سنگ نمک گرمسار که از معادن نمک سمنان و گرمسار استخراج می شود، به عنوان یکی از بهترین انواع سنگ نمک در جهان شناخته شده است.

غالب سنگ نمک موجود در معادن این منطقه از نوع سفید رنگ است که در میان تمام سنگ نمک های موجود در دنیا یکه تاز و بی رقیب است البته ناگفته نماند تمامی سنگ نمک های سفید از نوع ممتاز نیستند و دارای درجه بندی های مختلفی می‌باشند.

ولی به طور کلی به دلیل کیفیت بسیار بالای محصول، دستگاه های استخراج و فرآوری سنگ نمک در این منطقه مستقر شده و به قطب سنگ نمک ایران تبدیل شده و با اختلاف بسیار زیاد در صدر استخراج، تولید و صادرات سنگ نمک قرار دارد.

سنگ نمک گرمسار

انواع سنگ نمک گرمسار

سنگ نمک گرمسار دارای طیف رنگ های مختلفی است ولی همانطور که گفته شد غلبه با رنگ سفید است که آن هم دسته بندی های مختلفی را شامل می‌شود از قبیل:

 • سنگ نمک قرمز
 • سنگ نمک نارنجی
 • سنگ نمک سفید دامی
 • سنگ نمک سفید صنعتی
 • سنگ نمک سفید خوراکی
 • سنگ نمک سفید درمانی
 • سنگ نمک سفید مخصوص برش

سنگ نمک گرمسار

تنها بخشی از سنگ نمک هایی هستند که توسط مجموعه سنگ نمک هالیتو استخراج می‌شود که برخی بیشتر به منظور بازار داخل و برخی دیگر اکثرا جنبه صادراتی دارد.

سنگ نمک هیمالیا

از بین انواع مختلف نمک، سنگ نمک صورتی نیز نوعی از سنگ نمک است که بیشتر از کوههای هیمالیا پاکستان برداشت می شود و به همین نام نیز شناخته شده است.

رنگ آن از رنگ سفید تا صورتی عمیق متغیر است و به دلیل ساخت مدل های مختلف سنگ نمک تزیینی بسیار مشهور شده است.

نمونه ایرانی آن نیز به خوبی می‌تواند با برادر پاکستانی خود رقابت کند و بیشترین حجم استفاده از ان در داخل کشور به منظور تولید چراغ خواب سنگ نمک و تولید آجر نمک است.

سنگ نمک گرمسار

سنگ نمک سیاه

سنگ نمک سیاه نیز از سنگ نمک هایی است که از معادن گرمسار قابل برداشت است و بیشتر استفاده دامی دارد البته برخی از خریداران خارجی متقاضی خرید این سنگ نمک برای تولید نمک خوراکی هستند.

جالب است بدانید نمک به دست آمده از سنگ نمک سیاه به رنگ خاکستری متمایل است و در برخی از مناطق جهان طرفداران خود را دارد.

البته نوع دیگری از نمک سیاه نیز در کشور هند و همچنین مناطق هاوایی تولید می‌شود که حاصل برخی تغییرات ایجاد شده بر روی نمک سفید است و در این کشورها بسیار پر مصرف است.

نمک درشت دانه ریز و خرد شده ، سیاه نمکی هاوایی برای نمک سود کردن گوشت و غذاهای دریایی استفاده می‌شود.

سنگ نمک گرمسار

سنگ نمک خوراکی

نمک خوراکی گرمسار( سنگ نمک گرمسار)، از معدن نمک سنگی حاصل می شود. نمک های خوراکی ممکن است با خصوصیاتی مانند منشأ جغرافیایی، روش تهیه، ناخالصی های طبیعی، مواد افزودنی، طعم دهنده ها یا هدف مورد نظر (مانند ترشی یا پخت و پز) با یکدیگر تفاوت داشته باشند.

سنگ نمک خوراکی از نوع سنگ نمک هایی که خلوص بالاتر از 99 درصد را دارد یعنی چیزی دقیقا مانند نمک تصفیه شده اما با این تفاوت که هیچگونه عملیات تصفیه روی آن صورت نگرفته و کاملا طبیعی است.

نمک های تصفیه شده معمولا حاوی ید هستند که گفته شده برای جلوگیری از کم کاری تیروئید بسیار ضروری است.

سنگ نمک گرمسار

سنگ نمک خوراکی به دلیل خلوص بالا حاوی بیشترین مقدار سدیم طبیعی است و سدیم یکی از الکترولیتهای اولیه بدن است و هر سه الکترولیت (سدیم ، پتاسیم و کلسیم) در نمک تصفیه نشده موجود هستند ، همانند سایر مواد معدنی حیاتی مورد نیاز برای عملکرد مطلوب بدن. نمک زیاد یا خیلی کم در رژیم غذایی می‌تواند منجر به گرفتگی عضلات، سرگیجه یا حتی اختلال در الکترولیت شود که می تواند باعث مشکلات شدید و حتی کشنده و بیماری های عصبی شود.

نوشیدن آب زیاد با مصرف نمک کافی، فرد را در معرض مسمومیت با آب قرار می‌دهد نمک حتی گاهی اوقات به عنوان یک کمک سلامتی استفاده می‌شود، مانند درمان دیسوتونومی. لازم به ذکر است که سنگ نمک خوراکی سرشار از این عنصر یاد شده می باشد.

سنگ نمک گرمسار

بیشترین دلیل دوری افراد برای مصرف نمک به علت ایجاد فشار خون است که البته صحیح نیز می‌باشد ولی این مورد می‌تواند با مصرف سنگ نمک خوراکی طبیعی برطرف گردد و به تجربه ثابت شده و طبق اعلام مشتریانی که سنگ نمک آبی مصرف نموده‌اند پس از مصرف سنگ نمک آبی میزان فشار خون آنها کاهش یافته است.

سنگ نمک سختی گیر

استفاده از سنگ نمک گرمسار به عنوان یک ماده سختی گیر در صنایع مختلف رایج می باشد و یکی از اصلی‌ترین اجزای یک دستگاه سختی گیر رزینی می باشد به صورتی که پس از ورود به مخزن سختی گیر سبب احیای رزین شده و این امکان را به دستگاه می دهد تا مجدد به فعالیت خود ادامه دهد.

لازم به ذکر است که نمک های سختی گیر در مصارف صنعتی مشکلات زیادی را به وجود می‌آورند به طور مثال در تبادل یونی که رخ می‌دهد بین سدیم رزین با عناصر کلسیم و منیزیم آب، به تدریج آنها را از کار می اندازد که می بایست برای استفاده مجدد دوباره از نو احیا شوند و این کار توسط محلول غلیظ آب  و نمک سختی گیر (نمک احیای رزین) انجام می‌گیرد.

سنگ نمک گرمسار

نمک سختی گیر

برای کار با نمک سختی گیر می بایست در ابتدا شیر متصل شده به مخزن باز شده تا آب داخل مخزن تخلیه شود و آب نمک حاوی نمک سختی گیر در مخزن پر شود، در ادامه احیای رزین می بایست صورت گیرد و در پایان کار، رزین را با آب تازه مورد شست و شو قرار می دهند تا نمک اضافی آن حذف شود.

مزایای آب خروجی:

 • موجب تصفیه آب آشامیدنی ، سیستم های دیونیزه ، باعث تصفیه فاضلاب
 • موجب تغذیه دیگ های بخار، بویلر و رآکتورها در مبدل های حرارتی
 • مفید برای سیستم های سرد کننده در خشکشویی ها و رستوران ها

و اما مزایای استفاده از سنگ نمک گرمسار باکیفیت در مصارف صنعتی سختی گیری:

در این عملیات عمر رزین بیشتر می شود به عبارتی رزین شستشو داده شده با محلول شوینده کلرور سدیم یا نمک، خاصیت خود را از نو باز می یابد.

برای اینکه محلول سخت گیری را درست کنید نیاز است تا بدانید که برای هر لیتر رزین 25/0 کیلوگرم نمک لازم می باشد که این مقدار به صورت محلول آب نمک 10% تهیه و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سنگ نمک گرمسار

صادرات نمک صنعتی

صادرات نمک صنعتی به عنوان الویتی برای توسعه اقتصاد کشور می‌باشد چرا که در شرایط اقتصادی امروز، صادرات و واردات، امری مهم و حیاتی برای تجارت هر کشور می باشد.

کشور ایران با داشتن معادن فراوان و دارا بودن ۶۸ نوع ماده معدنی، از نظر تنوع ذخائر مواد معدنی، رتبه پانزدهم را به خود اختصاص داده است. از این رو نمک صنعتی تولید شده در گرمسار می‌تواند ارز آوری فراوانی را به دنبال داشته باشد.

سنگ نمک گرمسار

 صادرات سنگ نمک گرمسار

میزان صادرات محصولات سنگ نمک و سایر صنایع معدنی از نظر ارزی روندی رو به افزایش دارد و در این میان صادرات به کشور عراق در طی سال‌های اخیر به ‌عنوان اصلی ترین رکن بازار صادرات سنگ نمک از محصولات معدنی ایران به شمار می آید.

البته لازم به ذکر است که از دیدگاه اقتصادی، هر ماده معدنی اعم از سنگ نمک یا هر نوع مواد معدنی دیگر که در بازار قابلیت عرضه داشته باشد را می بایست صادر کرد.

نکته اصلی اینجاست که بعضی اوقات دیده شده است که به ‌دلیل ضعف های موجود در فناوری، کیفیت محصولات تولیدی پایین بوده و مزیتی در صادرات آن به کشورهای دیگر دیده نمی شود و به همین دلیل محدودیت در صادرات به وجود می‌آید.

سنگ نمک گرمسار

کارخانه تولید نمک خوراکی

سنگ نمک گرمسار از نوع خوراکی با نام هایی مثل نمک خوراکی، سنگ نمک، نمک دانه بندی، نمک بهداشتی، نمک ید دار، نمک بسته بندی ، نمک طبیعی و نمک ارگانیک و … تولید و در بازار داخلی و جهانی عرضه می‌گردد.

در مجموعه نمک طعام یکی از مواد ضروری در آشپزخانه و همچنین اصلی ترین الکترولیت بدن در مایعات درون سلولی و خارج سلولی می باشد.

با توجه به افزایش روزافزون نمک و همچنین افزایش کاربردهای آن موجب شده تا با  تحقیقات تکمیلی صورت گرفته توسط متخصصان و پزشکان نمک های صنعتی، سنگ نمک، نمک خوراکی، نمک گرانول و…. به عنوان ماده ای با هزاران کاربرد یاد شود.

سنگ نمک گرمسار

سنگ نمک و محصولات نمکی موجود در ایران خود به سه گروه تقسیم میشود:

 • سنگ نمک معدنی که از معادن نمک به دست می آورند و بیش از 70 درصد آن مصارف صنعتی و دامی و کشاورزی دارد.
 • از کوبش و خرد کردن نمک های معدنی بیان شده در گروه اول نمک های صنعتی ، نمک گرانول( نمک دانه ریز) به دست می‌آید.
 • گروه سوم، گروه نمک های خوراکی می باشد که همان نمک طعام و یا نمک تصفیه شده می باشد که در کارخانجات نمک کوبی تولید و به سایر نقاط جهان صادر می شود.

ساختمان سنگ نمک توسط اشعه ایکس مورد بررسی قرار گرفته است و ثابت شده که این ماده معدنی در حالت های مختلف شکل های متفاوتی به خود می گیرد مثلا حالت  جامد به صورت یون بوده و دارای ساختمان 8 وجهی مکعبی می باشد.

بهتر است بدانید که تمام بلورهای نمک طعام به دست آمده از سنگ نمک گرمسار  نقطه ذوب و جوش بالایی دارند.

بازار صادرات نمک ایران

به گفته کارشناسان حوزه صادرات و تجارت صنعت نمک ذکر شده است که در طی 10 سال گذشته بازار صادرات نمک رشد بسیار چشم گیری داشته است.

اما متاسفانه این رشد در حدی نبوده است که صادرات و تجارت این مواد معدنی با ارزش شهر گرمسار در عرصه جهانی صادرات با تمام قابلیت هایی که دارد، حضور چشمگیری داشته باشد.

عوامل متعددی در امر افت بازار صادرات نمک ایران به خصوص سنگ نمک دخیل می باشد از جمله:

 • آماده نبودن بنادر کشور برای صادرات نمک موجب شده امروزه کشور هلند حضور پررنگی در بازار نمک امارات داشته باشد در صورتی که در سال های قبل کشور ایران با توجه به مسافت کم خود در مقایسه با کشور هلند حضور پر رنگ تری در عرصه صادرات سنگ نمک داشته است.
 • ضعف شدید در بسته بندی
 • مشکلات حمل و نقل و کرایه های بالا به دلیل نبود خط ریلی در تمام مسیرها
 • عدم تحویل به موقع سفارش

رقیب بسیار جدی ایران در حوزه سنگ نمک همواره کشور پاکستان است و این کشور با ایجاد زیر ساخت های بسیار مناسب از بیش از دو دهه قبل توانسته به خوبی بازارهای جهانی را در اختیار بگیرد و ما نیز می‌توانیم با دنبال کردن همین مسیر و با پتانسیل بیشتر به موفقیتهایی بسیار بیشتر از پاکستان دست یابیم.

سنگ نمک گرمسار

البته در این خصوص مجموعه سنگ نمک هالیتو سعی نموده با ارسال سنگ نمک های بسیار با کیفیت با حضور افرادی بسیار خبره که سالها در زمینه سنگ نمک فعالیت دارند محصولی را به کشور مقصد ارسال کند که علی رغم وجود برخی مشکلات مانند تاخیر در اراسل به دلیل وجود مشکلات گفته شده، اما به دلیل کیفیت بسیار بالای محصول، مشتری راغب به خرید دوباره از ایران و ادامه همکاری باشد.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!