سنگ نمک صنعتی صادراتی

بزرگترین تامین کننده سنگ نمک صنعتی صادراتی در ایران، سنگ نمک قرمز رنگ، سنگ نمک صورتی، سنگ نمک سفید با خلوص بالاتر از 99 درصد در بسته بندی جامبو بگ.

سنگ نمک صنعتی صادراتی گرمسار

در کشورهای مختلف معادن سنگ نمک یافت می شود، اما بسته به تعداد معادن سنگ نمک در هر منطقه میزان نمک استخراج شده توسط هر یک از آن ها متفاوت است.

بررسی لیست کشورهای تولید کننده نمک نشان می دهد، ایران جز 20 کشور تولید کننده سنگ نمک است چرا که دارای معادن سنگ نمک در شهر های مختلف خود است اما کیفیت و خلوص نمک استخراج شده در همه مناطق یکسان نیست به دلیل اینکه شرایط آب و هوایی هر منطقه بر نوع سنگ نمک آنجا تاثیرگذار است.

از طرفی دیگر تجهیزات به روز جهت استخراج سنگ نمک نیز یک عامل بسیار تعیین کننده است و شهر گرمسار واقع در استان سمنان، دو عامل کیفیت و کمیت تجهیزات را همزمان با هم دارد لذا این معادن تامین کننده نمک داخل و خارج از کشور هستند.

سنگ نمک استخراج شده از معادن ایران، در بازار جهانی بعنوان بهترین سنگ نمک شناخته شده است و با توجه به درصد خلوص بالای این نمک ها بیشتر جهت تولید خوراکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سنگ نمک صنعتی صادراتی

صادرات سنگ نمک به ترکیه

مجموعه هالیتو به عنوان یکی از بزرگترین صادر کننده‌های نمک به کشورهای مختلف دنیا، یکی از بازارهای هدفش برای صادرات، کشور ترکیه است.

از آنجائیکه در معادن گرمسار سنگ نمک کریستالی با درجه خلوص بالا به میزان فراوان یافت می شود و کشور ترکیه نیز از داشتن معادن نمک کریستالی بی بهره است مجموعه هالیتو سالانه مقدار زیادی نمک کریستالی را به این کشور ارسال می‌کند.

سنگ نمک صنعتی صادراتی

صادرات سنگ نمک صنعتی به عمان

در بین کشورهای عرب هم مرز با ایران، عراق تنها کشوری است که قابلیت تولید میزان کمی نمک را در طی سال دارد.

یکی از کشورهایی که به عنوان وارد کننده اصلی نمک از ایران محسوب می‌گردد کشور عمان است.

کشور عمان تنها نمک خوراکی و صنعتی با درجه خلوص بسیار بالا را وارد می کند، چنانچه نمک از خلوص پایین برخوردار باشد، کشور عمان آن را نخواهد پذیرفت و مجوز واردات نمی‌گیرد.

سنگ نمک صنعتی صادراتی

شرایط صادرات نمک

در سال 2018، هلند با صادرات تقریبی 93/319 میلیون دلار ایالت متحده جز کشورهای پیشرو صادر کننده نمک در کل دنیا بود. در همین سال آلمان با میزان صادرات 24/255 میلیون دلار آمریکا جز کشورهای دوم صادر کننده نمک بود. در نمودار زیر میزان صادرات نمک توسط کشورهای مختلف ارائه شده است:

استاندارهای ایران برای نمک خوراکی شامل موارد زیر است:

  • نمک (کلرید سدیم) باید شور مزه، بی بو، فاقد هر گونه ماده خارجی باشد.
  • حداقل میزان خلوص آن باید 2/99 درصد باشد.
  • دارای حداکثر 16/0 درصد مواد نامحلول در آب
  • بالاترین میزان رطوبت 1/0 درصد
  • حداکثر میزان کلسیم (Ca2+) 15/0 درصد
  • حداکثر میزان منیزیوم (Mg2+) 03/0 درصد
  • حداکثر میزان قلیائیت بر اساس میزان Na2Co3 باید 03/0 درصد باشد.

میزان آلاینده های فلزی در نمک نباید بالاتر از میزان ذکر شده در جدول زیر باشد:

آلوده کننده ها بیشینه مقدار مجاز (ppm)
آرسنیک 5/0
مس 2
سرب 1
کادمیوم 2/0
جیوه 05/0
آهن 10

استاندارهایی که کشورهای اروپایی برای نمک خوراکی در نظر گرفته اند با استانداردهای موجود در ایران متفاوت است. در ایران نمک تصفیه شده و یددار با کیفیت بالا در بازار عرضه می‌شود.

سنگ نمک صنعتی صادراتی

کشورهای وارد کننده نمک

در سال 2017 میزان واردات نمک در جهان چیزی حدود 7/3 میلیارد دلار بود. در جدول زیر اسامی ده کشور بزرگ وارد کنند نمک آمده است.

ایالات متحده آمریکا 8/522 میلیون دلار 1%/14
چین 7/315 دلار 5%/8
ژاپن 6/299 دلار 1%/8
اندونزی 7/232 دلار 3%/6
آلمان 9/190 دلار 1%/5
بلژیک 8/135 دلار 7%/3
کره جنوبی 5/132 دلار 6%/3
کانادا 8/123 دلار 3%/3
تایوان 3/112 دلار 3%
انگلستان 8/97 دلار 6%/2

جالب است بدانید که کشورهایی مانند چین و آمریکا توان بسیار زیادی در تولید نمک دارند اما در زمینه استحصال سنگ نمک با مشکل مواجه هستند و دلیل آن هم نبود منابع کافی این محصول در آن اقلیم است.

سنگ نمک صنعتی صادراتی

مجموعه سنگ نمک هالیتو به عنوان بزرگترین تامین کننده سنگ نمک در ایران، همواره هر سفارش را دقیقا بر اساس نیاز خریدار دست چین و آماده می‌نماید.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!